Życie w sinusoidzie oraz moje drzewo genealogiczne

Cześć!

Witaj w #8 odcinku podcastu PRB – „Życie w sinusoidzie oraz moje drzewo genealogiczne”.

Ostatnie dwa tygodnie zlały mi się w całość – i bardzo dobrze, bo był to naprawdę świetny czas! Przez 8 dni byliśmy na rodzinnym urlopie, a pozostały dni też tak naprawdę były pod dyktando tego wyjazdu. Z tego też powodu w ostatnim tygodniu zrezygnowałem z publikacji nowego odcinka i postanowiłem skupić się na tym.

Co dziś omówimy?

 • Polecane narzędzia
 • Update blogowy – aktywności na blogu oraz odnowiony e-book
 • Co nowego odkryłem, czym się interesuję i co czytam? – Drzewo genealogiczne
 • Idee życia zgodnie z sinusoidą

Polecane narzędzia – Git oraz GitHub

Systemy kontroli wersji odpowiedzialne są za śledzenie wszystkich zmian dokonywanych w plikach. Za ich pomocą można podejrzeć wcześniej dokonane zmiany oraz, w razie potrzeby, powrócić do starszej wersji pliku. Dzięki nim można również sprawdzić kto i kiedy dokonał tych zmian.

Kiedy jesteś w większym projekcie, dość dynamicznie pojawia się dużo zmian. Zdarzają się sytuacje, w których wprowadzona linia kodu jest błędna lub też chcesz dopytać twórcę, dlaczego coś jest tak, a nie inaczej. Średnim pomysłem byłoby chodzenie od biurka do biurka z pytaniem: Czy to Ty wprowadziłeś tę zmianę? O wiele łatwiejsze jest sprawdzenie w systemie kontroli wersji, kto i kiedy dokonał zmiany. Dzięki niemu szybko będziesz mógł określić twórcę danego kodu.

Obecnie Git jest najpopularniejszym rozproszonym systemem kontroli wersji. Natomiast GitHub jest najpopularniejszym publicznym hostingiem Git

Aktywności na blogu

 • Nowa strona główna – nie tylko nowy układ i odświeżone logo, ale również sporo nowych treści!

Na blogu kontynuujemy temat:

W ostatnim czasie odnowienia doczekały się te wpisy:

 • IDE Zintegrowane środowisko programistyczne – umiejętność pisania kodu w edytorze tekstowym 🗒️, szczególnie na początku nauki programowania, jest istotna i uczy zrozumienia działania kodu. Jednak im bardziej skomplikowane aplikacje, tym tworzenie kodu tylko z wykorzystaniem notatnika byłoby niezwykle skomplikowane, mozolne i zdecydowanie podatne na błędy. Tak jak w życiu codziennym szukamy narzędzi ⚒️, które pomogą nam przyspieszyć pracę lub wykonać niektóre czynności za nas. W świecie programowania takim narzędziem jest IDE 💡, czyli zintegrowane środowisko programistyczne. W ramach tego materiału dowiesz się, czym jest IDE (ang. Integrated Development Environment) i jakie korzyści ze sobą niesie.
 • Komentarze i samodokumentujący się kod – w tym materiale przedstawię Ci ważny, szczególnie dla zachowania czystości kodu temat, jakim są komentarze. Przedstawię Ci dobre praktyki, za jakimi powinno się podążać. Komentarze mogą być pomocne, jednak łatwo można sprawić, że bardziej będą śmiecić nasz kod, niż dawać dobro.
 • Zmienne i typy danych – zmienne w Javie to jedno z podstawowych zagadnień, które programista powinien mieć w tzw. małym palcu. Tworząc aplikacje w Javie – praktycznie niemożliwe byłoby nieużywanie zmiennych. Dlatego w tym materiale chcę Ci powiedzieć – czym są zmienne, jakie występują typy zmiennych oraz jak jest deklarować i inicjalizować.
 • Typy proste – grupa ośmiu typów, których pomimo swej nazwy nie wolno lekceważyć. Dobra ich znajomość pozwoli Ci uniknąć przykrych niespodzianek, które mogą Cię spotkać podczas pisania kodu. W tym materiale chcę Ci powiedzieć – czym są typy proste, jakie mają zakresy i jak z nimi pracować.
 • Typy obiektowe – Java jest językiem zorientowany obiektowo. W tym materiale chcę Ci powiedzieć – czym są typy obiektowe. Przedstawię Ci również głównych przedstawicieli typów obiektowych: klasę Object oraz String.
 • Operatory logiczne – sprawdzają, czy wyrażenie jest prawdziwe, czy fałszywe. Czy dzisiejsza pogoda jest deszczowa? 🌧️ Czy w lodówce mam dżem lub konfiturę?🍓🍒. W tym materiale chce Ci przedstawić różne rodzaje operatorów logicznych występujących w Javie. Poznasz ich działanie i kolejność wykonywania.
 • I oczywiście Programista Robi Biznes.

Ebook 8 rzeczy

E-book 8 rzeczy, które musisz poznać, żeby dostać pierwszą pracę jako Junior Java Developer – to kompendium wiedzy, dla osób, które chcą zostać programistami. Znajdziesz w nim praktyczne informacje, dzięki którym dowiesz się, jak wejść do IT.

Co nowego odkryłem, czym się interesuję i co czytam?

Drzewo genealogiczne – czyli w dużym uproszczeniu historia naszej rodziny. I właśnie taka definicja najbardziej mi pasuje (mimo iż nie jest do końca zgodna z prawdą) – ponieważ dzięki wykorzystaniu właśnie drzewa genealogicznego oraz innych wykresów genealogicznych miałem okazję poznać lepiej moje historie rodzinne.

Zaczęło się dość niewinnie – „A jak nazywa się ta ciocia? Chodźcie, spiszemy te relacje, bo trudno się w tym połapać”. Początki są dość proste – zabawy jednak zaczyna się, gdy dochodzimy do pradziadków (a może i dalej?) albo swojego dalszego kuzynostwa.

Szczególnie rozmowy ze starszymi członkami rodziny były owocne w takie informacje.

Końcówka sezonu urlopowego

Kończy się już powoli sezon urlopowy. Dla zapominalskich przypominam, żeby sprawdzili, czy w plecaku nie zabłąkała się jakaś kanapka (patrz zdjęcie).

W tym roku jestem bardzo zadowolony z naszych rodzinnych wakacji – ponieważ udało się zorganizować aż dwa wyjazdy – tydzień na Mazurach oraz tydzień na Krecie.

Dochodzę do wniosku, że mamy dzieci w idealnym wieku do podróżowania – wystarczająco duże, żeby można było z nimi robić nawet już trudniejsze rzeczy, ale jednocześnie jeszcze na tyle małe, że chcą z nami podróżować. Tak zwany złoty czas! Wiem, że nie będzie to trwało wiecznie – dlatego cieszę się tym ile mogę 🙂

Bardzo polecam takie rodzinne wyjazdy. Przez te kilka dni spędziliśmy nie tylko cudowny czas razem, ale również dzieci bardzo dużo się nauczyły. Nie znam lepszego sposobu na pokazanie – dlaczego język angielski jest przydatny w życiu, niż pokazanie tego na żywym – wyjazdowym przykładzie.

 • Organizacja

Całość zaplanowaliśmy i zorganizowaliśmy sami. Jak zawsze ma to plusy i minusy. Decydując się jednak na wyjazd z dziećmi, zależało nam na swobodzie i możliwości dynamicznego podejmowania decyzji.

Największy koszty to przelot, mieszkanie (Airbnb) oraz transport na miejscu (taxi, samochód). Pozostałe ceny bardzo zbliżone do Polski.

Idea życia według sinusoidy

Sinusoida – czyli raz na górze raz na dole… Raz rozpiera nas energia i dosłownie można góry przenosić, a kolejnego dnia najchętniej zostalibyśmy w łóżku i przeczekali do wieczora…

Czy tego chcemy, czy nie – nasze życie porusza się wg takich fal – i mimo iż nie jest to idealna sinusoida, to można wyłapać pewne wzorce.

Po tym, jak zaobserwujemy, że rzeczywiście tak to działa – można spróbować jakoś zarządzać swoim stanem.

Czyli pierwsza i najważniejsza rzecz – obserwujemy i godzimy się, że czasem będziemy mieli mniej lub więcej energii – i odpowiednio wykorzystujemy to na swoją korzyść.

 • Balansowanie – kolejna rzecz to próbujemy balansować na takiej sinusoidzie – raz dociśniemy bardziej pracę – powiedzmy, że robimy nadgodziny i przepracujemy w tygodniu 70h – to podgoni nasze projekty. Ale oczywiście jest to kosztem innych aspektów naszego życia np. rodziny czy zdrowia. Cała sprawa polega na tym, żeby zbytnio nie wychylić się w żadną ze stron. Przykładowo jak przez 5 lat będziemy robili non-stop nadgodziny pod korek, to z dużym prawdopodobieństwem ucierpi na tym nasze zdrowie i możemy przegapić dzieciństwo naszego potomstwa. Ale projekty pewnie pójdą dobrze do przodu 🙂 Warto pamiętać też o tym, że życie (czy zdrowie) zwyczajnie może upomnieć się o swoje – zbyt długi niedostatek snu i spada nam wydajność – czyli szukamy pewnego balansu między różnymi aspektami życia. Dbamy o cały heksagon szczęścia.
 • Zachowanie linii prostej – czyli work life balance – bo może warto doprowadzić do linii prostej w naszej sinusoidzie? Czyli za wszelką cenę pilnujemy naszego work life balance? To też nie jest podejście, z którym się zgadzam – dlatego, że prowadzi do nijakości. Mamy trochę wolnego czasu, trochę pracy – a tak naprawdę to wszystkiego mamy tylko po odrobinie i cały czas się rozpraszamy i rozdrabniamy. To z czym najbardziej się identyfikuję to chwilowe wychylanie się w naszej sinusoidzie – ale tak, by jej nie zerwać. Czyli np. zamiast robić nadgodziny przez 5 lat (swoją drogą, jeżeli tak długo trzeba robić nadgodziny – to zdecydowanie coś tutaj nie gra…), dociskamy projekt przez 2-3 tygodnie i robimy to rzeczywiście na 200-300% naszych możliwości. Po tym okresie prawdopodobnie będziemy i tak bardzo zmęczeni więc naturalnie będziemy potrzebowali odpoczynku – i zabieramy nasze pociechy np. na przedłużony weekendowy wyjazd. Zabraliśmy wcześniej im i sobie coś (czas), a teraz próbujemy to oddać.
 • Zalety – ma to jeszcze jedą zaletę – skupienie. Przy takim podejściu możemy osiągnąć dużo więcej w różnych kwestiach. Nie rozpraszamy się, nie ponosimy kosztu przełączania się między konspektami itp. W moim przypadku bardzo było to widoczne podczas nagrywania materiałów do kursu. Zamiast nagrywać codziennie przez 1, czy 2h – robiłem to około 5h, czyli tyle na ile mogłem sobie pozwolić, nie tracąc jednocześnie na jakości. Dzięki temu zminimalizowałem np. koszt czasu potrzebnego na przygotowanie siebie do nagrywania. Nie rozpraszałem się też i nie pozwalałem sobie na wątpliwości. Zauważyłem też, że jeżeli pracuję na 70-80% możliwości – to każde rozpoczęcie pracy wiąże się z ogromnym oporem. A może jednak nie muszę tego zrobić? A może zrobię to potem itp. itd. Jeżeli mamy natomiast jedno zadanie i całkowicie się na nim skupiamy, to jest dużo łatwiej. Bardzo pomocny jest tutaj deadline – czyli ograniczenie czasowe. Powiedzmy, że za dwa tygodnie mamy zaplanowany wyjazd i świadomość, że jak nie wyrobimy się z robotą do tego czasu, to wpłynie to negatywnie na nasz urlop, jest bardzo motywująca.

U mnie dokładnie tak było 🙂

Przed urlopem zamknąłem jeden z większych i bardziej wymagających projektów w ostatnim czasie. I gdybym nie zastosował tych dwóch prostych rzeczy – czyli deadline oraz skupienie na jednej konkretnej rzeczy prawdopodobnie nie byłoby to możliwe.

Koniec

Na dziś to tyle – dzięki za wszystko i do usłyszenia już za tydzień. Wszystkie materiały oraz poprzednie odcinki znajdziesz na stronie – https://programistarobibiznes.pl/

Pozdrawiam Tomek

No comments
Share:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.